Юрко_Фальоса (falyosa) wrote,
Юрко_Фальоса
falyosa

Альфонса Муха у Львові.

Оригинал взят у bruchwiese в Альфонса Муха у Львові.
26 января в Музее этнографии и художественного промысла во Львове откріта выставках уникальных работ всемирно известного художника Альфонса Мухи, в особенности, плаката “Дань уважения Нестле”. Произведение было посвящено юбилею коронации Британской королевы Виктории.

Выставка продлится до 28 февраля 2017 г.
Усі твори на виставці – із львівської збірки! Творчість Альфонса Мухи – видатного представника стилю «сецесії», чеха за походженням, який працював у Франції, представлена у збірці фонду графіки Музею етнографії та художнього промислу ІН НАН України 28 роботами. Ця колекція була сформована понад 100 років тому, є найбільшою в Європі і не має аналогів навіть на батьківщині художника, якого асоціюють із стилем модерн за «стилем Мухи»!


Альфонс Мариа Муха (Alfons Maria Mucha, 1860-1939) — чешский живописец, театральный художник, иллюстратор и плакатист, работавший в стиле art nouveau (термин принято переводить как модерн).

Уперше кольорові літографії АльфонсаМухи з’явилися у Львові у 1897 р на виставці плакатного мистецтва, організованій Міським промисловим музеєм. Згодом, у квітні 1900 р., виставку сецесійних творів організувало Товариство приятелів красних мистецтв, у залах якого крім меблів, естампів, виробів зі скла і порцеляни, демонструвалися плакати Грассе та Мухи. Тоді й була започаткована колекція літографій Мухи у фонді графіки Міського промислового музею – нині Музею етнографії та художнього промислу ІН НАН
Виставленим був на решті твір розміром 3х2.10 м, грандіозний плакат «Глибоке вшанування від Нестле» до 60-річного ювілею правління англійської королеви Вікторії який пройшов ґрунтовну реставрацію.

Усі театральні плакати Мухи «Жісмионда», «Коханці», «Лорензаччо», «Самаритянка», «Медея», «Тоска», «Гамлет» тощо належать до періоду найвищого розквіту таланту плакатиста, вони створені у період між 1894 та 1901 роками. Саме 1894 року у Франції доля звела Альфонса Муху із славетною Сарою Бернар, для вистав якої він створив чимало афішних шедеврів. Його плакати з рекламою театральних вистав у історії плакатного мистецтва вважаються хрестоматійними.

Востаннє у стінах музею ці твори виставляли у 1989 та 2010 році. У 1999 році ці кольорові літографії експонували у Львівському палаці мистецтв та «Львівський Муха» мав також і гастрольні покази у Кракові, Києві, Севастополі, Луцьку, а 2005-06 рр. – турне Польщею, відвідавши палац Замойських у Козлувці, Жешув, Плоцьк, Краків.Довідка:

Альфонс М. Муха народився 24 липня 1860 р. у невеликому старовинному містечку Іванчіце в Південній Моравії. Альфонс навчався в Слов’янській гімназії у м. Брно, а коли йому виповнилося 17 років, батько написав у Празьке художнє училище листа, в якому просив прийняти сина до цього навчального закладу. Проте професора Лгота повертув надіслані твори, які на його думку засвідчували «абсолютну відсутність таланту в автора». Муха влаштувався на роботу писарем в іванчіцькому суді, а через два роки за оголошенням у газеті найнявся у віденську фірму «Каутські – Бріоші – Буркхарт» із виготовлення театральних декорацій. 1881 р. «Рінг Театер» згорів і Альфонс якийсь час поневірявся у Відні, а потім переїхав до Мікулова, де малював театральні декорації, писав портрети-мініатюри, робив ескізи інкрустацій і час від часу працював маляром. Розписував замки грушованському графові Куену, графині Еммахоф та замок Гандегг в Тиролії.

Віденський професор живопису Край переконав, що Альфонсу необхідна професійна підготовка, і 1885 р. Муха поступив на третій курс Мюнхенської художньої академії. Освіту закінчував у Парижі (спершу в художній академії Жюльєна, потім в академії Калароссі). 1891 р. налагодив стосунки з книжковими видавництвами і 1892 р. йому доручили разом із Рошгроссе ілюструвати «Історії Німеччини» Зейгнобоса. Наприкінці 1894 р. Муха познайомився акторкою Сарою Бернар і отримав 6-річний контрактна афіші її театру «Ренесанс». Найкращі твори Мухи виготовляла друкарня Шампенуа.

У Парижі 1897 р. відбулися дві великі персональні виставки Мухи й вийшов спеціальний номер художнього журналу «Плюм», присвяченй його творчості. Крім графіки, плакатів, художник проектувіа настінні панно, біжутерію, елементи оздоблення інтер’єрів, архітектуру – проект фантастичного «павільйону людини» для паризької всесвітньої виставки 1900 року, видава альбоми орнаментальних рисунків (1902 та 1905 рр.).

У 1900-х роках Муха задумав серію монументальних панно «Слов’янська Епопея». Для цього 1904 р. він поїхав до США, щоб заробити кошти. Читав лекції, виконував театральні декорації для Німецького театру в Нью-Йорку, малював портрети. Оформивши актову залу Будинку празького муніципалітету, Муха створив цикл з 20 картин (8 із них розмаром 6х8 м!). Полотна художник поступово передав магістрату Праги, а в 1928 р. урочисто передав чеському народові і Празі. Після проголошення в 1918 р. Республіки, А.Мусі доручили виготовлення перших чехословацьких поштових марок, банкнот і державного герба.

Помер Альфонс Муха після арешту гестапо 14 липня 1939 р., похований у Празі на Вишеградському цвинтарі.
http://zik.ua/news/2010/04/09/setsesiyni_plakaty_alfonsa_muhy_vystavyly_u_lvovi_v_ramkah_frantsuzkoi_vesny_224166Tags: выставка, художники
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments