Юрко_Фальоса (falyosa) wrote,
Юрко_Фальоса
falyosa

Свято одне, календарі різні

Оригинал взят у olga_den_f в Свято одне, календарі різні
У ніч із 24 на 25 грудня Різдво відсвяткували римо-католики, більшість протестантів, а також православні церкви: Константинопольська, Антіохійська, Александрійська, Кіпрська, Болгарська, Румунська й Грецька. Православні Єрусалима, Росії, Сербії, Грузії, України, а також греко-католики відзначають Різдво Христове з 6 на 7 січня. «Студвей» вирішив дізнатися, чим, окрім дати, відрізняються обидва святкування.

Православний Святий вечір

Катерина Лазанюк, православна вірянка, розповідає про святкування Різдва та своє ставлення до свята:

Ми готуємо 12 пісних страв у вечір перед Різдвом. Обов’язково кутю, вареники з капустою і картоплею, узвар. Потім виглядаємо першу зірку. І коли вона з’являється, то сідаємо вечеряти.


Тато іноді йде на ніч до церкви. Православна різдвяна служба триває всю ніч. Ми з мамою залишаємося вдома. Перед Святою вечерею ми намагаємося цілий день не їсти, аби вечеря видалася ще більш смачною й особливою. За православними традиціями, вірянин має дотримуватися посту, який починається в кінці листопада та триває до 6 січня. У католиків такого немає, їхній піст є більш символічним та нестрогим. Хоча, зізнаюся чесно, посту не дотримуюся.

Це свято для нашої родини надзвичайно важливе та цінне і в цей день ми просимо здоров’я та наснаги для всіх наших близьких та знайомих. У Святий вечір у нашому домі збирається багато рідні, приїжджають гості з інших міст. Перед тим, як почати вечерю, ми читаємо молитву, кожен про себе. Потім першу ложку куті обов’язково має з’їсти чоловік.

Для православних християн Свято Різдва Христового вважається другим великим святом після Великодня, а у католиків навпаки. Але різні дати святкувань двох конфесій мало чим впливають на самі традиції Різдва. Дата Різдва 7 січня (на відміну від дати Великодня ніколи не змінюється) пов’язана тільки з юліанським календарем, а ніяк не з питаннями віри і християнської релігії. Просто католики надають цьому святу трохи більшого значення, довше готуються і довше святкують.

Мені особисто здається, що католицьке Різдво розташоване в календарі більш вдало – до Нового року. У них різдвяний піст закінчується логічно. А православним доводиться долати спокусу на Новий рік і чекати аж до сьомого січня, щоб дозволити собі смачненьке. Небагато знайдеться людей, які дотримуються правил і розговляються аж на Різдво».

Римо-католики про особливості свого свята

Павло Гуменюк відсвяткував Різдво 25 грудня і тепер розповів нам про власні сімейні традиції:

Ми гарно святкуємо, без усіляких надмірностей та з любов’ю до Бога. Готуємося чотири тижні до Різдвяного вечора, прикрашаємо оселю та ялинку. Бог нам послав таке спасіння, щоб ми зрозуміли, що все має робитися з любов’ю.

Католицьке Різдво означає всесвітнє, адже на сьогоднішній день мільйони католиків святкують за Григоріанським календарем.У Різдво ми обов’язково вітаємо усіх рідних та знайомих, надсилаємо їм вітальні листівки.

Те, що 25 грудня – це не вихідний в Україні, для нас не проблема. Але це нічого не змінює, навпаки ми стаємо багатші і можемо переживати Різдво двічі. На 25 грудня беремо вихідний і святкуємо, йдемо на ранкову службу до церкви. Католики служать три роздільні меси – вночі, вранці і вдень. Це символізує народження Спасителя в лоні Отця, у лоні Богородиці і в душі кожної людини.

Увечері 24 грудня ми збираємося за святковим столом, на якому має бути 12 страв, з яких обов’язково кутя – варена пшениця з медом. Ще у нашій родині перед Святою вечерею прийнято пекти пироги з маком та капустою. До цього дійства долучаються всі члени родини, навіть найменші внуки. Ми не часто збираємося разом, але на Різдво – обов’язково

Про різницю календарів

Те, чому з’явилася ця різниця у датах святкування Різдва, та про різні календарі, пояснювала нам кандидат історичних наук Оксана Рідкоус:

За час існування світу відбулося три календарні реформи.

Першим календарем був єгипетський. Єгиптяни пішли найбільш легким шляхом: в їхньому році було завжди 365 днів. Однак цей календар давав «помилку накопичення» – один лишній день кожні чотири роки.

Римський імператор Юлій Цезар здійснив реформу єгипетського календаря, який отримав назву від його імені – юліанський. У новому календарі кожний четвертий рік був високосним, тобто довшим на один день.

1573 року папа Григорій вирішив змінити юліанський календар. Спеціальна комісія після десятирічної роботи запропонувала Папі проект «подвійної» реформи: пасхалії і календаря. Реформа календаря була здійснена за такою схемою: в цьому році були «викинуті» 10 днів і після 4 жовтня відразу йшло 15. Отже, було отримано ще одне наближення до довжини тропічного року.

Ця реформа, на відміну від реформи юліанської, була церковною, більше того – чисто католицькою. Зараз різниця між григоріанським і юліанським календарями становить 13 днів, і вона збільшиться до 14 днів в 2100 році, який за юліанським календарем буде високосним, а за григоріанським – простим. Тож, виходить, що католики святкують Різдво 25 грудня за новим стилем, а православні – 7 січня за старим стилем.
>>>


Tags: Рождество, христианские праздники
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments