Юрко_Фальоса (falyosa) wrote,
Юрко_Фальоса
falyosa

Український трамвай: історія та факти

Оригинал взят у vakin в Український трамвай: історія та факти
Ви коли-небудь замислювалися, що робить місто затишним та приємним? Мабуть, парки, водойми, зелень, гарна архітектура – відповісте ви. Якщо ми згадаємо стереотипні уявлення про затишне та гарне європейське місто, в нас почнуть виринати картинки з європейських фільмів, де часто в кадрах проскакує трамвай.

І дійсно, фотографії цього рейкового виду міського транспорту поміж вузькими вуличками виглядають особливо колоритно. Або ж уявімо собі картинку осені, коли трамвай їде по алеї, за ним розвіюється жовте листя, і він, постукуючи колесами, зникає за рогом. Ну і, нарешті, його характерний сигнал – цей звук ні з чим не сплутати.

Трамвай додає місту шарму та своєрідної елегантності. Зараз Львів чи київський Поділ уявити без трамвая доволі складно. Вони були б зовсім іншими.

Перший трамвай

Львів став першим містом на території сучасної України, в якому з’явився трамвай. Сталося це у 1880 році. І по сьогодні Львів залишається єдиним містом Західної України, де функціонує цей вид транспорту. Спочатку він був кінним, з 1894 року його замінили електричною тягою. І в 21 столітті він залишається одним з основних видів транспорту в місті Лева. Ось так він виглядав на початку свого існування:Перший електричний трамвай

Київський трамвай став першим на території України, який отримав електричну тягу. Це була подія не тільки для України – першим він був і для тодішньої Російської імперії, а загалом він став третім у Центральній Європі за цим показником після Будапешту і Праги. Сталося це у 1892 році. Це було наслідком дуже прагматичних обставин.

Роком раніше була відкрита перша лінія трамвая на кінній тязі, але через горбистий рельєф Києва коні не витримували навантажень – піднятися з Подолу і спуститися назад було дуже затратно, оскільки коней потрібно було часто змінювати. Тодішній власник київських трамваїв Аманд Струве знайшов рішення для свого бізнесу, і вже 18 червня 1892 року в місті запрацював перший електротранспорт. 


Фото: starkiev.com

Київська Швейцарія

Взагалі історія київського трамвая дуже складна. Його маршрути постійно, починаючи із 1970-х років, все скорочувалися і скорочувалися. Закрилися всі лінії в старому центрі. Найбільших втрат він зазнав у 1990–2000-х роках, коли ліквідували сполучення між правим і лівим берегом, лінію по Набережному шосе. Та перші втрати спіткали трамвай ще у 1920-х. Тоді більшовики демонтували унікальну лінію, яка йшла від Подолу через Реп’яхів Яр до Лук’янівки. Місцевість, якою йшли колії, називали Київською Швейцарією через її мальовничість. Сьогодні, на жаль, нам залишається тільки милуватися старими листівками столиці.Ватмани і найдовша трамвайна система України

313,5 кілометри складає сумарна довжина трамвайних маршрутів у місті Одеса. На сьогодні це найдовша система в країні. А перший з цих маршрутів був відкритий ще в 1882 році, що робить його одни із перших за віком на території сучасної України.

З Одесою пов’язана ще одна цікава особливість – місцевих трамвайних водіїв одесити традиційно називають ватманами. Справа в тому, що власником одеського трамвая до революції 1917 року була бельгійська компанія. В Бельгії водіїв трамвая теж називають ватманами, і одесити перейняли цю назву від них. І по сьогодні можна почути, як корінні одесити говорять про водіїв як про ватманів.


Фото: uc.od.ua

Найбільше депо України

Салтівське трамвайне депо в Харкові є найбільшим не тільки в Україні, але і на території всього колишнього Радянського Союзу. Його площа – близько 20 гектарів і вміщує в собі до 200 вагонів. До слова, харківський трамвай теж один з найстаріших в Україні – його відкрили на кілька місяців пізніше одеського, теж у 1882 році, а це його вигляд у часи найбільшого розквіту:


Фото: sq.com.ua

Музей історії трамвая у Вінниці

У Вінниці трамвай своє значення не втратив і по сьогодні. Це одне з небагатьох міст країни, де він продовжує розбудовуватися, а влада дбає про його стан. У цьому місті навіть функціонує музей історії вінницького трамвая, який було відкрито 2013 року. Подію присвятили 100-річчю функціонування трамвая в місті. Він розташований на базі місцевого депо, де представлені вагони, які курсували містом у минулому, старі фотографії, документи і т. д.

До речі, вінницький, як і львівський, житомирський та євпаторійський трамваї, працює на вузькій колії. Решта ж систем побудовані на широкій.


Фото: posterrr.livejournal.com

Електричні стовпи з трамвайних колій

Миколаївський трамвай будувався як вузькоколійний. Більшовики у 1930-х вирішили його переробити на широку колію. У той час у місті був великий брак електричних стовпів. Будівники комунізму вирішили, що непотрібні вузькоколійні рельси чудово виконають роль опор. І навіть по сьогодні, якщо ви будете уважними під час прогулянки центром міста, зможете їх побачити.

Трамвай залишив слід і в архітектурному обличчі міста. На проспекті Леніна збереглася унікальна будівля-вежа, яка служила першою трамвайною підстанцією. На сьогодні ж у місті є 72 кілометри трамвайних шляхів і функціонує 5 маршрутів.


Фото: Kazimier Lachnovič

Найпівнічніший трамвай

Конотоп – унікальне місто. Воно отримало трамвай одним з останніх серед українських міст, будучи невеликим райцентром. 1949 року місцеві жителі таки добилися собі привілею мати таку розкіш, як трамвай. Вони ж і вийшли на перші роботи з прокладання колії. На такому ось ентузіазмі він з’явився і продовжує функціонувати по сьогодні. Він одночасно є і найпівнічнішим трамваєм України. Вдячні жителі міста навіть встановили пам’ятник трамваю – вагон, який раніше експлуатувався в місті. Загальна довжина ліній – 28 кілометрів, функціонує 3 маршрути. 


Фото: masterok.livejournal.com

Сільський трамвай у Криму

Як би не змінювалися мапи у геополітичних ігрищах, Крим продовжує бути українським. У ньому залишилося 2 трамвайні системи, одна з яких в селі Молочне є найменшою в країні – всього лише 1,5 кілометри. Це робить її одночасно і однією з найменших трамвайних систем у всьому світі. Молочне – це єдине село в Україні, яке має свій трамвай. У той же час він є наймолодшим в Україні – його відкрили у 1989 році. Це була ініціатива пансіонату Берег, від якого його проклали до узбережжя моря.

Він працює з червня по вересень і підвозить туристів до моря. Однак після анексії Криму Росією працює з перебоями, оскільки кількість туристів значно знизилася, і це стало невигідно.


Фото: suntime.com.ua

А найпівденнішим трамваєм України є євпаторійський трамвай. Відкрили його ще в 1913 році на вузькій колії, яку він зберіг по сьогодні і радує жителів та гостей міста.

Криворізький метротрам

З ростом цього промислового гіганта країни росла і потреба в міському транспорті. Спочатку в 1935 році була відкрита перша лінія звичайного трамвая. У 1970 році загальна довжина маршрутів трамвая складала понад 400 кілометрів. Але і цього не вистачало для такого великого міста, як Кривий Ріг. Збудувати метро не було можливості, тому тодішні функціонери вигадали цікаве рішення – проклали метротрам. Він являє собою лінію швидкісного трамвая, частина станцій якого знаходиться під землею.

Будівництво робили за стандартами метро, хоча і з розрахунку для трамвая, такий собі гібрид трамвая і метро. Таким чином, у Кривому Розі є унікальний як для країни транспорт – метротрам. У 2012 році відбулося об’єднання ліній звичайного трамвая і швидкісного – тепер це єдина трамвайна система.


Фото: tyzhden.ua

Трамваї Донбасу

Усього на сьогодні в Україні налічується 23 трамвайні системи. Попри стереотип, що це транспорт європейських міст із старовинною архітектурою, 8 з них знаходяться в промислових містечках Донбасу. Міста-щасливчики такі: Донецьк, Луганськ, Горлівка, Авдіївка, Єнакієве, Дружківка, Краматорськ та Маріуполь. Погодьтеся, це вражає, якщо подумати, що на Західній Україні функціонує всього один у Львові. Це стало наслідком індустріалізації 1930-х років. Більшість цих систем Донбасу відкрилося саме в той період. Альтернативи у вигляді тролейбусів ще не існувало, а виробництво потребувало все більше і більше робочих рук. Таким чином і стали з'являтися один за одним трамваї у промислових містах Сходу України.

Донбас також антирекордсмен із закриття трамвайних систем – Вуглегірськ, Святогірськ, Макіївка та Стаханів втратили свої рейкові урбаністичні принади. Причому останні два міста це зробили у 2000-х. У зв’язку із теперішньою ситуацією, доля живих трамвайних систем залишається під питанням.


На фотографії трамвай у Маріуполі, transphoto.ru

Втрачений колорит Чернівців

Занепад трамвая припав на 1970–80-ті роки. Це була не тільки радянська тенденція, але і світова. Стали доступнішими автомобілі, тролейбуси, міські автобуси. У великих містах прокладалися метрополітени, і трамвай повільно, але відходив на задній план. Багато в чому історія українського трамвая – це споглядання старих листівок, фотографій і розмірковування над тим, як же було гарно.

Так, у 1967 році припинив своє існування трамвай у Чернівцях – друга трамвайна система Західної України. Відкритий він був ще у 1897 році, але радянська влада вирішила, що місту він не потрібен. Зараз у місті залишився тільки пам’ятник в честь місцевого трамвая. Дивлячись на старі фотографії, ми можемо тільки уявляти, як би він доречно виглядав сьогодні на красивих вулицях Чернівців.


Фото: пам'ятник чернівецькому трамваю,& 0372.com.ua

Жертва війни

Подібна історія спіткала і Кіровоград. Трамвай, прокладений там, був четвертим у Російській імперії електричним трамваєм після київського, нижньоновгородського та катеринославського (дніпропетровського).  Він був зруйнований у часи Другої світової і вже не відновлювався. На пам’ять про рейковий міський транспорт 1997 року відкрито пам’ятник на честь сторіччя кіровоградського трамвая.Загалом в Україні було закрито 13 трамвайних систем. Втратили свій колорит разом із переліченими вище такі міста, як Бердичів, Білгород-Дністровський, Керч, Сімферополь і Севастополь, Кременчук, Ніжин і Коломия, яка мала приміську вузькоколійну залізницю, схожу на трамвайні лінії. Залишається тільки уявляти, як би вони виглядали сьогодні.

Ми віримо в те, що в майбутньому про цей вид транспорту піклуватимуться. Він є екологічним, дешевим і дуже колоритним. Хочеться, щоб він розвивався і надалі служив своїм пасажирам, як жителям, так і гостям міст. Насамкінець ми хочемо показати вам фото сучасного трамвая, який випускається у Львові на заводі «Електрон». Сучасний трамвай може і має бути таким:


Фото: nv.ua

Джерело - ua.igotoworld.com


Tags: история транспорта, трамвай
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments